Plingua Content Studio - İntihal Kontrol Programı


Plingua 2014 yılında yazılım dökümantasyonu oluşturulmuş, 2017 yılında Türkiye'nin ilk yerli yazılım intihal programı olarak hizmet hayatına başlamıştır.  Bu süreçte eğitim alanına, öğrencilere, çeşitli yazılı yayın organlarına ve içerik üreticilerine yönelik olarak kullanıma sunulmuştur.

İntihal nedir?

İntihal kelimesi, kaçırma anlamına gelen Latince 'intihal' kelimesinden gelmektedir. İntihal tanımından da anlaşılacağı gibi, bir kişi başka bir sanatçının eserini kaynak göstermeden veya kaynak göstermeden kullandığında, bu bir intihal örneği olacaktır. İntihal cezalandırılabilir bir suçtur ve bir tür entelektüel hırsızlıktır.

Web sitesindeki herhangi bir içeriği veya makaleyi intihal etmek zahmetsizdir, ancak aynı zamanda ağır sonuçları vardır. İntihal, bir kişinin kariyerini olumsuz etkileyebilir. Öğrenci, projesinde genellikle bir makalenin bölümlerini kaynağa atıfta bulunmadan kullanır, bu nedenle intihal yapar. Öğretmenler, öğrencileri intihal konusunda uyarmalıdır.

Öğrenci kelime sırasını değiştiriyor veya çalışmayı özetliyor veya bir metinden alıntı yapmadan veya kaynak göstermeden tam satırlar kullanıyorsa, yani kaynağa doğru atıfta bulunulmuyorsa bu durum intihal olarak kabul edilecektir. Bununla birlikte, profesör olmadan önceki bir çalışmayı veya bir kısmını tekrar kullanmak da intihal kapsamına girer. Buna kendi kendine intihal denir ve öğretmen bir kendini intihal örneği bulursa, öğrenci düşük bir not alabilir.

İntihal, yazı yazmak veya web sitesi makaleleri için geçerlidir, ancak müzik, resimler, videolar ve hatta bir dansın koreografisi gibi fikri mülkiyet haklarının çalınmasında da uygulanabilir. İntihal, birincil amacına hizmet etmeye çalışan bir işi başarısızlığa uğratabilir. Sanat eseri veya yazı, izleyiciye ulaşırsa başarılı kabul edilirken, intihal eserin güvenilirliğini ortadan kaldırır ve sanatçı veya yazarın mesajı izleyiciye ulaşamaz. Bu nedenle, öğrenciler veya sanatçılar kasıtlı veya kazara hiçbir şekilde intihal yapmamalıdır.

Sonuç olarak, blog yazarları, araştırmacılar ve öğrenciler de dahil olmak üzere içerik oluşturucular intihalin önemini bilmelidir. Yazısına değer veren yazarı etkiler ve ayrıca içerik oluşturucunun kariyerini olumsuz yönde değiştirebilir. Bu nedenle intihal konusunda dikkatli olmaları gerekir.

İntihal İstatistikleri

Teknolojik gelişmelerle birlikte yayın senaryosu da değişti. Günümüzde yayın çok daha rahat, intihal oranının yükselmesine neden oluyor. Çoğu öğrenci, öğeleri kendi başlarına yazmaktan çok kopyalayıp yapıştırmakla ilgilenir. 70.000 lisede anket yapan Donald McCabe'nin son yedi yıllık araştırması,% 58'inin intihal yaptıklarını kabul ettiğini ortaya çıkardı. CollegeHumor tarafından yapılan başka bir araştırma, 30.000 öğrencinin% 16,5'inin ödevlerini bitirmenin bir yolu olarak kopya çekmeyi düşündüğünü gösterdi. Genel olarak istatistikler, öğrencilerin en az% 68'inin intihal yaptığını söylüyor. Bununla birlikte, öğrenciler giderek intihal ve sonuçlarının daha fazla farkına varmaktadır. Çalışma, öğrencilerin% 85'inin intihalin kendilerine daha iyi bir puan almalarına yardımcı olacağını düşündüklerini ortaya çıkardı ki bu kesinlikle endişe vericidir.

İntihali Nasıl Kontrol Edebilirim?
İntihali kontrol etmek çok kolaydır. Çalışmanızda bir intihal örneği olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olabilecek çok sayıda ücretli ve ücretsiz çevrimiçi intihal aracı vardır. Ancak Plingua bu işi en iyi şekilde yapıyor. Çalışmanızı intihal algılayıcısına yüklemeniz gerekiyor. Araç, intihal yüzdesini bulacak ve ayrıca sizin için intihal edilen içeriği belirleyecektir. Gelişmiş teknolojisi ile intihali gerçek zamanlı ve çok yüksek bir hızda tespit edebilirsiniz. Kendinizi deneyin! Taramaya Şimdi Başlayın!

 Plingua Content Studio    Bilgi Al  Talep Oluştur